Čištění matrací

Zbaví Vás alergenů, bakterií, virů, plísní a spór

Zdravé bydlení

Zdravé bydlení znamená pro POTEMA®, zbavit obývané prostory na dlouhou dobu od roztočů, bakterií, virů a spór.
Hlavní téma klade POTEMA® na čištění matrací a jeho technologický postup.
Celosvětově jedinečný čistící prostředek, který je patentovaný a je v nasazení po celé zeměkouli.

Pokud jste hostem v hotelu, dávejte si pozor na POTEMA® certifikát. V hotelech máte právo na čistou matraci, která bude po každém použití ošetřena pomocí POTEMA® CleanSpray. Pak máte jistotu, že nebudete spát ve výparech pozůstatků předešlých hostů. POTEMA® se zasazuje o to, aby čištění matrací ve všech ubytovacích zařízeních bylo povinné (Turecko již tuto povinnost má).

Nemoci středověku se vracejí

Zhoubné nemoci jako mor, cholera, tyfus jsou stále častěji registrovány. Změna klimatu, války a chudoba stejně jako globalizace podporují jejich šíření.

Kde jsou příčiny?

"Špatná hygiena je vždy živnou půdou pro infekční nemoci. A i proto je v Evropě od roku 1991 zaznamenáván stálý nárůst infekčních onemocnění. Účinnou ochranou je, a v tom jsou odporníci zajedno, včasné očkování a hygienická opatření."

Zdroj: Robert-Koch-Institut, 11. 12. 2006

Nejnovější studie dokazují, že v 1 cm2 povrchu matrace se pohybuje průměrně miliarda zárodků. Jen pro porovnání: na WC je to jen 33.000 a silně frekventovaná dvěřní klika obsahuje 70.000. Celosvětový úspěch POTEMA ® lze snadno vysvětlit.

Čisté zdravé bydlení je součástí kultury. Nedostatečná hygiena byl odjakživa důvod nepříjemných nemocí a katastrofálních epidemií. Teprve Prof. Dr. Schneeweiß udělal po dlouhé přesvědčovací práci tomuto přízraku konec. Ano, přehnaná hygiena nemusí být, ale přiměřená. Nikdo není nikdy nucen k tomu, aby akceptoval špatnou hygienu v ubytovacím zařízení či domácnosti.

Zdravé a hygienické bydlení má své pro

Jenom se zamyslete:

  • spíte na zakryté matraci s pozůstatky mnoha předešlých hostů
  • vdechujete zdraví škodlivé jedovaté látky, částečně nevědomky a bez zápachu.
  • spíte na nepoužitelné matraci, kdy může být noc na ní utrpením.
  • chodíte bosí po koberci, kde by jste měli mít přezůvky.

Pokud si myslíte, že Vám to všechno nevadí, proč si teda perete prádlo?

Matrace – mezi námi, špinavý problém

Matracová hygiena dříve a dnes

Jak to bylo dříve?

Po staletí byly používány pytle plněné senem. Seno nebo i sláma se vícekrát do roka měnily a pytel se vypral. Spací prostory byly studené a dobře větrané. Nahrazeny byly pak třívrstvými matracemi. Ty se daly lehce vyklepat a vystavit vzduchu a slunci. Tím byla minimální míra hygieny splněna.

A dnes?

Matrace jsou dnes ve velmi dobré kvalitě, s lepším komfortem pro spaní.. To má ale za následek, že se matrace používají dlouho, 10-20 let i déle. Protože jsou neskladné a těžké, zůstávají matrace dlouho v rámu postele. Přikryty a skoro vůbec nevětrány.

Roztoči

Roztoči

Matrace jsou dnes pro prachové roztoče ideálním biotopem. Při vnitřních teplotách mezi 20 – 28 stupni a při relativní vlhkosti mezi 70 – 80 %. Bakteriemi napadené kožní šupiny poskytují dostatek potravy. Rozmnožování je značné, přirození nepřátelé jako loupeživý roztoč dávno vymřeli. V jednom gramu prachu žije až 2500 roztočů, což odpovídá 2 milionům v celé matraci. Tato velká horda roztočů produkuje odpovídající množství výkalů. Podle vědeckých poznatků jsou spouštěčem alergií a jejich následků, červenání očí, svědění atd. Společně s prachem jsou roztočí výkaly při každém pohybu uvolněny, matrace působí jako dmýchadlo a částice končí v ústech, nose, očích a usadí se na kůži.

Bakterie

Bakterie

Jako jednobuněční živočichové jsou některé buněčné kmeny, známé taky jako bacily, původci onemocnění a částečně taky odolné vůči antibiotikům.

Viry

Viry

Tato skupina mikroorganismů jsou bez výjimky původci mezi jinými i horečkových infekcí s různými symptomy. Některé druhy virů se v posledních desetiletích staly výrazně agresivnějšími.

Spóry

Spóry

Rozšiřují se ve formě hub. Jsou původcem kožních onemocnění, zvláště pak neústupné dermatomykózy.

Plísně

Plísně

Kdo se probouzí s začervenalýma a slzícími očima, nateklými víčky, svěděním v nose, kašlem, špatným dýcháním a vyrážkami na kůži, reaguje pravděpodobně na alergeny, které jsou obsaženy ve výkalech roztočů.

Kožní šupiny

Kožní šupiny

Ztrácíme denně až 1,5 g kožních šupin, za rok přes půl kilogramu!!! Osoby s lupénkou několikanásobně víc. Velká část zůstává v matraci, a při napadení bakteriemi žlukne a produkuje nepříjemný otravný zápach. Typický zápach ložnice!

Prach/částice

Prach

Až 200 g v matraci, velikost zrna 1/1000 až 1/10 mm. Směs z organických a anorganických částic, kožních šupin, vypocených solí, roztočích výkalů a mnoha dalších. Prach převezme funkci pro výkaly roztočů a bakterie.

Skvrny na matraci:

Skvrny na matraci

Skvrny na matraci jsou často důvodem, zamyslet se nad hygienou matrací, a nechat je vyčistit. Pokud se pokusíte sami vyčistit skvrnu tak to končí většinou fiaskem. Často je pak matrace promočená, vlhkost se spojí se špínou v matraci a vytváří nepříjemný zápach. Vysušení může trvat dny. Zůstane pak zatuchlý zápach, plísně a extrémní okraje skvrn, bez toho aniž by byla skvrna odstraněna.

Druh skvrn:

Krev, moč, pot, kafe, kakao přicházejí nejčastěji do úvahy. Právě ony se čistí velmi těžko.

Hlavně u dětských matrací se vyskytují skvrny z moči nejčastěji a často ve velmi silných koncentracích. K tomu obsahuje moč močové kameny(krystaly), které po vysušení představují hygienický a zdravotní problém.

Všechny skvrny mají jedno společné: nejsou hezké, připadají trapně a čím starší tím je složitější jejich odstranění.

Následky:

Třetinu svého života máme těsný kontakt s nehygienickou a prašnou matrací. Je to biotop pro roztoče, bakterie, plísně. Podle jednoho výzkumu je více než 98% všech matrací (i dětské matrace) znečištěno a obsahují výkaly z roztočů.

Co by jste neměli se svou matrací dělat!

- čistit mokrou cestou nebo chemií

I když někdy skvrna zmizí, zůstávají chemické zbytky, které můžou být zdravotně závadné, ne-li nebezpečné. Latex nebo pěna se může pomocí některých chemických přípravků rozpouštět. Matrace zvlhne. Přitom se vytváří stálý, nepříjemný zatuchlý pach – i po vysušení. Extrémně silné okraje skvrn zůstávají.

- čištění párou:

Při tomto postupu platí skoro to samé jako při čištění mokrou cestou. Pokusy nepřinesly uspokojující výsledky. Naopak, pára se dostává dovnitř matrace, vysoušení je potom extrémně dlouhé. Při deseti matracích, které byly čištěny párou, zůstával i po 4 měsících zápach zatuchliny. Matrace byly nevyhovující, u dalších tří vlněným potahem a jádrem silně poničen. Odstranění fleků ke všeobecné spokojenosti nebylo dosaženo.

Dlouhodobá matracová hygiena

Je nutné provádět každý rok čištění matrací, tak aby se zamezilo šíření roztočů a bakterií.

Použití POTEMA® čištění matrací je nutností pro ubytovací zařízení stejně tak jako pro uvědomělé hospodyně.

POTEMA® čištění matrací